Rady pro výběr prádla

Co bychom měli vědět

Rozměr je sice nejdůležitější věcí, na kterou je třeba dávat pozor při nákupu spodního prádla, avšak není jediným aspektem, který ovlivňuje náš výběr. Patří k nim cena, barva, střih a kvalita. Je dosti těžké se v tom všem dobře orientovat. Naštěstí velice často vyrážíme na nákupy s konkrétní představoum kdy víme, že právě nyní potřebujeme podprsenku do hlubokého výstřihum šatl bez ramínek, do halenky určité barvy nebo kdy máme představu o nejnovějším módním trendu, který našemu poprsí dodá správný tvar a bude působot svůdně.

Je také zapotřebí se více soustředit na to, co nazýváme stylem nebo fazónou. Možností je poměrně hodně a zároveň se mohou vnímat jakocelkový obraz ideálního spodního prádla, které by měla vlastnit každá z nás. Staly bychom se tak majitelkami všech typů podprsenek, které bychom neměly postrádat: pro sváteční příležitost, k plnění běžných úkolů, pod různé druhy oblečení.

Typy podprsenek

Podprsenka s plným košíčkem
Základním typem je podprsenka s plným košíčkem, která zakrývá větší část prsou a zaručuje větší zpevnění než jiné druhy. Neměly bychom od ní požadovat speciální efekty, protože by měla plnit zejména úlohu „pohodlné podprsenky“, což je v tomto případě nejdůležitější. Je vhodná pro všechny plnoštíhlé ženy. Hodí se rovněž pro ženy štíhlejší, protože se stává pod tričkem neviditelná. V této kategorii nalezneme rovněž různé podprsenky pro plnoštíhlé ženy: bez výstuže, s kosticemi, širšími ramínky a s většími rozměry košíčků.

Bardotka
Bardotka se říká podprsence tzv. balconette. Typickými jsou pro ni široce rozestavěná ramínka, j eminimálně zabudovaná. Efetkt, který tak získáme, je vyzvednutí a úplné zaokrouhlení vrchních partií prsou tak, jako by byly položeny na tácu nebo byly podepřeny „balkónovou balustrádou“.

Podprsenka s polovičním košíčkem
Podprsenka s tzv. polovičním košíčkem (z angličtiny demi cup) je velice populární. Lze ji poznat podle částečně vykrojených košíčků, které mají za úkol podepřít vrchní části prsou. Zakrývá prsa méně nežb plný košíček, ale zároveň více než bardotka. Košíčky jsou opatřeny kosticemi a vyztuženy jsou vetšinou jen z poloviny. Tento sexy střih je velice vhodný do hlubokých, hranatých výstřihů.

Nevyztužená podprsenka bez kostic
Nevyztužená podprsenka bez kostic se vyrábí také v několika střizích a typech. Zajišťuje pouze minimální zpevnění, proto se hodí nejlépe na malá nebo hodně pevná prsa a na sport nebo na spaní. Jednou z obměněných verzí je bralet (bralette), který se charakterizuje tím, že košíček je bez vypodložení, bez kostic a s možností navlékání přes hlavu, bez zapínání na zádech. Není garantem podepření prsou, ani nezaručuje odpovídající tvar.

Korzet
Korzet je v podstaté pevně obepínající jednodílné oblečení, které lze regulovat od poprsí až po pas nebo boky. Nosíme ho především proto, aby zpevňoval a udržoval tělo ve správném tvaru. Díky němu dosáhneme zeštíhlení postaavym zvýraznění poprsí a narovnání zad. V možnosti dosáhnout dokonalé postavy je krozet nenahraditelný. Většinou je zpevněn pružnými kovovými nebo umělohmotnými výztužemi. Zapínání může být vepředu, ale i vzadu, na háčky nebo na šněrování. Často bývá bez ramínek.

Tvarovaná podprsenka
Tvarovaná podprsenka má formované nebo šité košíčky vyrobené z molitanu, které zaručují správné uložení a tvarování prsou. Vypodložení zlikviduje nevzhlednéodtisknutí prsních bradavek. Košíčky tohoto typu nezvětšují prsa optickty, ale vytváří oválný a symetrický tvar.

Tvarovaná bezešvá podprsenka
Tvarovaná bezešvá podprsenka je obdobou podprsenky předcházející. Je tepelně formovaná, což mění rovný tvar materiálu ve vypouklý tvar košíčku. Tento střih se ideálné hodí k nošení pod tričko či jiné hladké a přiléhavé topy.

Vyztužená podprsenka
Vyztuženou podprsenkou můžeme nazývat každou, která se skládá z více vrstev materiálu a tvoří tak plnější tvary. Postupné ukládání těchto materiálů (více na spodu košíčku) způsobuje, že poprsí působí přirozeně a je harmonicky zvýrazněno. Podprsenky tohoto typu jsou vybaveny výztužemi ve tvaru polokruhu a mají vyjímatelné polštářky, které dodávají sexappeal.

Push-up podprsenka
Typ push-up se zrodil proto, aby vytvořil pocit většího a plnějšího poprsí. Tato podprsenka s kosticemi zvýrazňuje poprsí tím, že ho zvedá nahoru. Košíčky obsahují polštářky (vyjímatelné nebo pevně všité) umístěné v určitém úhlu.

Podprsenka se zapínáním vepředu
Podprsenka zapínaná vepředu, jak je patrné již z názvum má zapínání mezi prsy. Velmi to usnadňuje její oblékání a svlékání. Bohužel, jejím mínusem je nemožnost regulace a ta je často, hlavně je-li materiál pružný, potřebná. Z tohoto důvodu jsou podprsenky s klasickým zapínáním praktičtější, neboť jsou regulovatelné. Většinou dokonce třemi možnostmi, pomocí háčků.

Podprsenka s odepínacím ramínky
tento typ podprsenky má velmi široké využití. Ramínka lze připínat několika způsoby, např. tak, aby podprsenka byla použitelná i pod halenky s holými zády, s jedním ramínkem, s hlubokým nebo americkým výstřihem na zádech. Při verzi „nahá záda“ je nejlépe využít tzv. samolepící podprsenku.

Podprsenka „tričko“
Nepostradatelnou součástí šatníku se v létě stává podprsenka - „tričko, jejíž ramínka se spojují mezi lopatkami. V západní Evropě tato trička užívají především sportovkyně, které se zabývají běháním. Mnoho modelů se zapínáním vpředu má tímto způsobem vytvořená ramínk a podobně mohou být řešeny i podprsenky multifunkční. Tento typ podprsenky je ideálním řešením pro ženy s úzkými nebo spadlými rameny.

Podprsenka bez ramínek
Podprsenky bez ramínek jsou nejčastěji opatřeny silikonovými nebo gumovými páskami všitými dovnitř podprsenky, které by bez nich mohly klouzat po těle dolů. Mohou být s kosticemi, bezešvé, push-up, s výztuží nebo ve stylu bandeau, tvořící souměrný pruh bez oddělených košíčků.

Sportovní podprsenka  
Sportovní podprsenky chrání prsní tkáň před poškozením. Obepínající modely jsou vhodnější pro menší prsa. Pevnější konstrukce, které obepínají každé prso zvlášť, jsou pak vhodné i pro prsa větších rozměrů.

Na závěr je třeba říct, že i ten nejlepší střih, který přesně nesedí, je vyhozením peněz a i ta nejkrásnější, ale příliš malá nebo velká podprsenka, skončí na dně zásuvky a už nikdy neuvidí světlo světa. Kromě komfortu je třeba dbát na kvalitu, střih a detail. Nejlépe toho dosáhneme, budeme-li se poohlížet po podprsenkách vyšší cenové hladiny. Na první pohled můžeme rozpoznat vysokou kvalitu materiálu, zakončení švů a elastických materiálů. Práce nejvyšší kvality a dokonalsot ušití nám zaručí dlouhou životnost, odolnost a dlaeko lépe nám poslouží.